Get Up to 40% OFF New-Season StylesMenWomen * Limited time only.

Jakie buty w góry latem i zimą?

Jakie buty w góry latem i zimą?

Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się, jakie buty w góry wybrać? Żeby decyzja okazała się trafiona, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, do których należą długość i częstotliwość wypadów, wysokość wzniesień, charakter wycieczek, a także nasze doświadczenie. Osoby wrażliwe na temperatury, powinno również zainteresować zagadnienie związane z doborem obuwia do pory roku.

Jak dobrać buty trekkingowe?

Wśród butów trekkingowych wyróżniamy różne ich rodzaje ze względu na parametry. Możemy wytypować między innymi:

– buty z membraną lub bez,

– z elastyczną lub usztywnianą podeszwą,

– ze skóry lub materiałów syntetycznych,

– z podeszwami o dodatkowym zabezpieczeniu,

– buty z niską lub wysoką cholewką.

Jakie buty w góry będą najlepsze dla Ciebie? Podpowiadamy, jak wybrać buty trekkingowe.

Jakie buty trekkingowe – wysokie, czy niskie?

To, jakie buty trekkingowe wybierzemy, bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo. Wysokie buty mogą być lepszym wyborem dla początkujących i na dłuższe lub kilkudniowe wycieczki. Takie buty świetnie stabilizują stopę oraz mają większe szanse ochronić nas przed śniegiem i błotem. Niskie buty będą odpowiednim wyborem dla osób bardziej doświadczonych, które preferują szybkie tempo spaceru. Sprawdzają się lepiej również w przypadku biegaczy górskich i osób poszukujących butów podejściowych.

Jakie buty w góry zimą?

Decyzja związana z tym, jakie buty w góry zimą wybrać, jest o tyle istotna, że to właśnie zimowe warunki uznaje się za o wiele bardziej wymagające. Zimą warto zdecydować się na buty z membraną chroniącą przed wilgocią i śniegiem, o wysokiej cholewce. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, by podeszwa butów była usztywniana, tak by można było założyć do nich raki. Poza tym powinna być wyposażona w masywny, głęboki bieżnik, który ułatwi bezpieczne poruszanie się po śniegu. Szczególnie dobrym wyborem będzie np. podeszwa Vibram. Zatem jakie buty w góry wybrać na zimę? – najlepiej nieprzemakalne, wysokie i usztywniane.

Jakie buty w góry latem?

Kiedy stajemy przed wyborem, jakie buty w góry latem włożyć, zdaje się być on jeszcze trudniejszy, niż wybór butów na zimę. Trzeba bowiem zdecydować czy bardziej zależy nam na stabilizacji stopy, czy przewiewie.

Zatem jakie buty w góry latem? – To zależy! Mamy do wyboru wysokie buty całoroczne, buty niskie lub sandały trekkingowe. Buty z wysoką cholewką najlepiej sprawdzą się na bardziej wymagające, wysokogórskie wspinaczki wraz z plecakiem. Nie zapewnią nam one jednak najwyższego poziomu cyrkulacji powietrza.

Nieco lżejszą opcją są niskie buty, które będą bardziej przewiewne, ale w mocniej ukształtowanym terenie, nie zapewnią nam wystarczającej ochrony kostki. Dla osób najbardziej wrażliwych na wysokie temperatury odpowiednim wyborem będą sandały trekkingowe. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj obuwia wybieramy na łatwe, stosunkowo płaskie szlaki, o wytyczonych ścieżkach. Sandały trekkingowe można potraktować też jako obuwie zamienne. Na szlaku odpowiednim do tego rodzaju obuwia, wybieramy sandały, by na trudniejszym terenie przypiąć je do plecaka i zamienić na wysokie, stabilne obuwie.

 

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *